نورپردازی استخر

نورپردازی از مهمترین اصول زیبایی شناختی محیط است. با نورپردازی می توان محیطی کاملا آرام و متمایز ایجاد کرد. یکی دیگر از مکان هایی که نورپردازی در آن اهمیت دارد، استخرهای خانگی و مجموعه های ورزشی است. نورپردازی استخر باعث می شود تا محیط استخر، چندین برابر روز، زیبا شود. با نورپردازی می توان ساده ترین استخرها را به شیک ترین استخرها تبدیل کرد. اما انجام نورپردازی استخر، نیاز به دانستن یک سری اصول و قواعد دارد. افرادی که دکوراسیون فضای خارجی را انجام می دهند، اغلب با این اصول آشنایی دارند. شما هم برای انجام نورپردازی استخر، حتما از افرادی که تخصص دارند، کمک بگیرید.

pool lighting

نورپردازی استخر چگونه انجام می شود؟

فرقی ندارد استخرهای ورزشی باشد یا استخرهای خانگی! روباز باشد یا بسته. مهم این است که با نورپردازی استخر، محیط استخر را کاملا متفاوت کنید. ساده ترین نورپردازی، استفاده از چراغ های ریسه ای است اما اگر کمی سلیقه به خرج دهیم می توانیم از ال ای دی هایی که در کف و دیواره استخر به کار می روند استفاده کنیم. رنگ نورهایی که انتخاب می کنیم باید کاملا مناسب محیط باشد. از نورپردازی اطراف استخر نیز، نباید غافل شویم.

هدف از نورپردازی استخر، روشن کردن استخر و محیط اطراف آن برای زیباتر شدن مکان است. شما می توانید با نور، جلوه ای متمایز به مکانی که دارید، بدهید.

درختان اطراف استخر را نورپردازی کنید!

در نورپردازی استخر، می توان از درختانی که در اطراف استخرهای خانگی قرار گرفته اند نیز استفاده کرد. درواقع علاوه بر نورپردازی کف و دیواره استخر، با کمک اجسامی که در اطراف استخر قرار گرفته اند می توان نورپردازی خارق العاده ای انجام داد.

استفاده از روشنایی زیاد ممنوع!

در استفاده از روشنایی نباید زیاده روی کرد. برای این که نورپردازی شیک و جلوه گر باشد، باید با تجربه کافی، از نورهای رنگی برای روشن کردن استخر استفاده کرد. اگر نور استخر بیش از اندازه باشد، نه تنها چشم تماشاگران را اذیت می کند، بلکه زیبایی محیط را نیز، به خطر می اندازد.

مخفی کردن وسایل نورپردازی

از مهمترین اصول نورپردازی استخر، مخفی کردن وسایل نورپردازی است. درواقع سیم و مواردی که باعث نازیبایی محیط می شود، باید به صورت توکار، نصب گردد تا هم امنیت مصرف کنندگان تامین شود و هم مشکلی در زیبایی نورپردازی استخر ایجاد نشود.

نورپردازی به صورت قرینه باشند!

اگر در نورپردازی های استخرهای بزرگ، دقت کرده باشید، معمولا چراغ های بزرگ، مقابل یکدیگر در اطراف استخر قرار می گیرند. با این کار، به صورت قرینه، نورپردازی درون آب ایجاد می شود و وجود سایه، به حداقل می رسد.

نورهای رنگ گرم استفاده کنید!

معمولا استخرها رنگ آبی دارند و اگر از نورهای سرد و بی روح استفاده شود، زیبایی استخر، از بین می رود. از این رو باید از رنگ های گرم و شاد برای نورپردازی استخر استفاده کرد.

چراغ ها را به ترتیب روشن کنید!

منظور از ترتیب این نیست که حتما اول رنگ قرمز روشن شود و بعد رنگ مهتابی. چراغ ها باید از هم تفکیک باشند تا بتوان در صورت نیاز، میزان نور را کم و زیاد کرد.

نورپردازی رختکن استخر

توجه داشته باشید که بخش رختکن استخر، باید نورپردازی ساده و دور از رنگ های مختلف داشته باشد. ترجیحا نوری ملایم با ترکیب رنگ مهتابی و آفتابی!

نورپردازی استخر رو باز

در استخرهای روباز به ویژه اگر استخرهای خانگی باشد، حتما باید در کف و دیواره استخر، چراغ های کوچک ال ای دی به کار برود. این چراغ ها، ممانعتی برای تماشای ستاره های زیبای آسمان در طول شب ایجاد نمی کند. از این رو، بهترین گزینه برای استخرهای رو باز می باشد. این چراغ ها علاوه بر این که نصب ساده ای دارند، جلوه بسیار زیبایی نیز دارند. همچنین هزینه کمتری نسبت به نورپردازی های خارج از استخر دارد.

نورپردازی کف استخر، امنیت جانی شناگر!

بله! اگر از نورپردازی در کف استخر استفاده کنید، می توانید با خیالی راحت، در شب هم شنا کنید. نورپردازی استخر، باعث می شود درون آب کاملا روشن شود و خطر غرق شدن شناگران، تا حد زیادی، کاهش یابد.

pool lighting