روف گاردن چیست؟

حتما شما هم تاکنون باغ هایی با صفا و زیبا را بر روی پشت بام خانه ها دیده اید و یا بر روی یکی از این بام ها به مهمانی و یا جشنی دعوت و جذب آن ها شده اید. اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که این حیات های روی پشت بام واقعا چه هستند و چند نوع دارند؟!

نمونه روف گاردن

روف گاردن roof garden چیست؟

روف گاردن  roof garden در کل به محلی گفته میشود که فضای سبز بر روی سقف (چه پشت بام، چه حیاط و …) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی شکل گرفته باشد؛ مانند کف لابی ساختمان که سقف پارکینگ را تشکیل میدهد، یا کف حیاطی که بر روی پارکینگ شکل گرفته و امکان کاشت گیاه بر روی خاک طبیعی زمین محیا نباشد.

روف گاردن میتواند از قراردادن چند گلدان روی پشت بام آغاز و به اجرای باغ و فضا‌های سبزی همچون پارک ختم گردد.

انتخاب نوع طراحی روف گاردن بستگی به عوامل مختلفی همچون، سازه ساختمان، کاربری، ویژگی‌های اقلیمی و حتی سلیقه شما دارد! عوامل ذکر شده در روش‌های گوناگون اجرایی به نام‌های روف گاردن گسترده، روفگاردن متمرکز و روف گاردن پرتابل و مدولار خلاصه میشوند.

معرفی انواع بام سبز یا روف گاردن

روف گاردن گسترده

Extensive Green Roofs

در این نوع روف گاردن ، کشت گیاهان با ریشه‌های کم صورت می‌گیرد

بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی متر است. روف گاردن گسترده نسبت به دیگر انواع روف گاردن بسیار ارزان قیمت‌تر است و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم ارتفاع در آن کاشته می‌شود.

اما در روش متمرکز میتوانید درختان و بوته‌های زیبا و سرزنده نیز به پشت بام اضافه کنید. چرا که در این روش عمق کاشت بیشتری در اختیار شماست و اجرای باغچه‌ها به روش سنتی این امکان را در اختیار شما قرار میدهد.

اما نکته مهم در این دو روش این است که قبل از اجرای این شیوه روف گاردن شما باید از مقاومت ساختمان در برابر بار مرده ایجاد شده در پشت بام مطلع باشید.

آیا در محاسبات سازه ساختمان شما، بار مرده ناشی از اجرای باغچه‌ها و خاک سنگین اشباع شده در نظر گرفته شده است؟

اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید و از لحاظ امنیت و مقاومت سازه ساختمان خود در برابر میزان بار مرده ناشی از روف گاردن تردید دارید، بهترین روش برای ایجاد فضای سبز در پشت بام، استفاده از روش مدولار- پرتابل است. در این روش به زبان عامیانه از گلدان‌های و فلاورباکس‌های آماده جهت اجرای روف گاردن استفاده می‌شود.

گلدان‌ها با توجه به نوع مصرفشان، میتوانند سطح سبز گسترده و یا درختچه‌های زیبا و بلند داشته باشند.

در واقع تفاوت این روش نسب به دو سبک قبلی، از لحاظ ظاهری برجسته نیست بلکه به لحاظ سازه ای، سرعت اجرا، امنیت، تنوع، مدرن بودن و … است.

روف گاردن نیمه متمرکز

روف گاردن نیمه متمرکز

این نوع روف گاردن شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشت بالای ۳۰ سانتی متر تا ۱ متر است.

در این نوع روف گاردن کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطخودوس و همچنین چمن قابل کشت هستند و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده مدنظر گرفته شود.

روف گاردن متمرکز

همانطور که از نام این باغ پیداست استفاده از خاک با حجم و ارتفاع زیاد در نظر گرفته می‌شود. این نوع باغ که از موارد قبلی گران قیمت‌تر است.

همچنین در تمامی موارد فوق بر حسب نیاز مشتری و با سلیقه مشتری میتوان امکاناتی از جمله مبلمان، میز و صندلی، سایبان، آلاچیق، آتش دان، نورپردازی و غیره را برای زیبای بیشتر و گذراندن اوقات فراغت و مهمانی ها به روف گاردن اضافه کرد.

roof garden equipment
تجهیزات روف گاردن