دیوار سبز یا گرین وال چیست؟

نوشیدن چای داغ در کنار بادخنک و بوی مطبوع گل و گیاهی که از دیوار کنارتان می آید، بهترین تسکین برای همه ی درد ها و خستگی هایی است که در طول هفته تجربه کرده اید. شاید بهترین ایده برای داشتن باغچه ای زیبا و متنوع در ساختمان هایی با حیاط و فضاهای بسیار کوچک، استفاده از دیوار های سبز ( green wall ) باشد.

green wall

دیوار سبز یا باغ عمودی، دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. هم چنین تکنیک‌ها و روش-های مختلفی وجود دارد که می‌توان دیوارهای سبز را در ابعادهای متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد.

مزایای استفاده از دیوار سبز:

دیوار سبز طبیعی هوا را مطبوع و تصفیه میکند

باعث کاهش اظطراب و استرس میشود

تمایل افراد برای ماندن و بازگشت دوباره به آن مکان را بیشتر میکند

می تواند به عنوان حایل در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد

جداسازی فضاهای داخلی و فضاهای خارجی

ممانعت از انتقال حرارت بین فضاها

ممانعت از انتقال صدا بین فضاها و کاهش محسوس آلودگی صوتی

انواع دیوار سبز

دیوار سبز دو پوسته (پوسته سبز) :

در این نوع دیوار سبز گیاهان (دیوار سبز) با استفاده از یک عضو سازه ای به دیوار متصل می شوند و از دیوار اصلی مجزا هستند.

سیستم مدولار :

در این نوع دیوار سبز با استفاده از آهن کشی و یا سیستم داربستی گالوانیزه، پایه ای را برای پیاده سازی و نصب قطعات دیوار سبز به یک دیگر د تشکیل دیوار سبز ایجاد میکنند و اشکال و طرح های دلخواهی را میتوان پیاده سازی کرد.

گرین وال مدولار

شبکه های سیمی و کابلی :

در این سیستم با استفاده از توری های فلزی و یا کابل ها زمینه را برای پیشروی گیاهان رونده بر روی دیوار مهیا میکنند. این سیستم از لحاظ وزنی بسیار سبک است و از گیاهان پر شاخ و برگی که پیشروی سریعی دارند استفاده میکنند. و برای تمام محیط های اداری و خانگی مناسب است.

گرین وال

سیستم گلدانی:

نوعی سیستم مدولار است. این نوع دیوار سبز با استفاده از گلدان های کوچکی شکل میگیرد و قابلیت تعویض گلدان ها و تغییر گیاهان دیوار سبز و طرح دیوار را برای کاربر فراهم میکند تا بتواند در هر فصلی با توجه به سلیقه ی مورد نظر طرح دلخواهی را برای خود ایجاد کند. این گلدان های بسیار کوچک با استفاده از زهکشی مناسب و آبیاری خودکار و قطره ای سلامت دیوار را تضمین میکند. همچنین به دلیل سادگی و سرعت اجرای این سیستم و استفاده از خاک معمولی و گلدان های کوچک و قابل تعویض، هزینه ی کمتری را در برابر دیوار های قابل کشت عمودی (هیدروپونیک) داراست. به همین دلیل مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

گرین وال گلدانی
modular green wall2

دیوار سبز هیدروپونیک:

در این سیستم، بستر کشت بر پایه آب است و به عبارتی خاک دیگر وجود ندارد و کلیه مواد غذایی لازم برای گیاهان از طریق آب فراهم می شود.

دیوار سبز هیدروپونیک بسیار جذاب بوده و مجهز به سیستم تأسیساتی می‌باشد که به صورت هوشمند مواد غذایی را به گیاهان تزریق می‌نماید. این نوع سیستم نیز طرف داران خاص خود را دارد.

hydroponic green wall

تمامی دیوار سبز های ذیل از مشاوره، طراحی ، پیشنهاد گیاه ، اجرا و نگهداری دیوار توسط گروه ساختمان سبز انجام میگیرد.